Lipoliza iniekcyjna jest jedną z najnowocześniejszych metod z działu medycyny estetycznej, która pozwala w sposób bezoperacyjny trwale i skutecznie zredukować ilość tkanki tłuszczowej na ciele. Zabieg polega na deponowaniu w tkankę substancji powodującej rozpuszczanie komórek tłuszczowych – mieszanki fosfatydylocholiny, deoksycholatu oraz, L-karnityny.
Zabieg ten stał się popularną alternatywą dla bolesnych zabiegów liposukcji, czy też odsysania tłuszczu. Jest to obecnie najbezpieczniejsza i stosunkowo tania metoda efektywnego redukowania tkanki tłuszczowej z danego obszaru ciała.
Na czym polega zabieg lipolizy?
Fosfatydylocholina PPC jest naturalnym składnikiem naszego organizmu (lecytyna), stosowanym w medycynie już od bardzo dawna, w leczeniu zatorów tłuszczowych oraz redukcji lipidów we krwi. Fosfatydylocholina i deoksycholat podane do tkanki tłuszczowej doprowadzają do rozpadu trójglicerydów po zniszczeniu komórek tłuszczowych. Metabolizm tłuszczu zostaje przyspieszony i wzmożony dzięki dodatkowej L-karnitynie. Poprzez wstrzyknięcia preparatów, doprowadzamy do zamierzonego i kontrolowanego stanu zapalnego tkanki tłuszczowej. Niechciane komórki pękają, a uwolnione z nich tłuszcze przechodzą do krwi, a wraz z nią do wątroby, gdzie są rozkładane i następnie wydalane organizmu.
Najbardziej widoczne efekty modelowania sylwetki osiągane są u osób, u których nagromadzony tłuszcz nie ulega redukcji nawet w wyniku diety oraz fizycznej aktywności. Lipoliza iniekcyjna wykonywana jest najczęściej w okolicach podbródka i brody, policzków, brzucha, ud oraz pośladków, czyli miejsc najbardziej problematycznych, często „atakowanych” przez niechciane warstwy tkanki tłuszczowej.
Jak wygląda zabieg lipolizy?
Cała procedura trwa od 20 do 45 minut. Po zabiegu, gdy znieczulenie przestanie działać, pacjent może odczuwać pieczenie i ból będący wynikiem zabiegu. Jednocześnie mogą się pojawić niewielkie krwiaki w miejscach wstrzyknięć lub lekki obrzęk, które są typowym objawem rozpadu komórek tłuszczowych.
Do wykonywanych czynności po tego typu zabiegu można wrócić praktycznie od razu, jednak prawdopodobnie przez 2-3 dni będzie odczuwalny dyskomfort. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, lipolizę można powtarzać średnio 2-3 razy w odstępach kilkutygodniowych, w zależności od ilości tkanki tłuszczowej.
Efekt serii zabiegów to z reguły utrata około 4 do 5 centymetrów w obwodzie, w miejscu podania preparatu. W przypadku niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej wystarczą zwykle 1- 2 zabiegi lipolizy. Jeśli natomiast tkanka tłuszczowa jest grubsza i obfita, ilość zabiegów powinna być odpowiednio zwiększona.